Linder, James Benjamin, RADM

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
49 kb
View Time Line
Last Rank
Rear Admiral Upper Half
Last Primary NEC
131X-Unrestricted Line Officer - Pilot
Last Rating/NEC Group
Line Officer
Primary Unit
1979-1979, 131X, Commander in Chief Pacific Fleet (CINCPACFLT)/Commander Pacific Fleet (COMPACFLT)
Service Years
1943 - 1979
Rear Admiral Upper Half
Rear Admiral Upper Half

 Last Photo   Personal Details 


Home State
Iowa
Iowa
Year of Birth
1925
 
This Military Service Page was created/owned by Kent Weekly (SS/DSV) (DBF), EMCS to remember Linder, James Benjamin, RADM USN(Ret).

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Osceola, Iowa
Last Address
Oro Valley, Arizona
Buried at Forest Home Cemetery, Mount Pleasant, Iowa.

Date of Passing
Apr 07, 2009
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Unknown

 Official Badges 

United States Taiwan Defense Command US Navy Retired 30


 Unofficial Badges 

Order of the Golden Dragon Gulf of Tonkin Yacht Club


 Military Association Memberships
Military Officers Association of America (MOAA)Fleet Reserve Association (FRA)American Veterans (AMVETS)
  0, Military Officers Association of America (MOAA) [Verified] - Assoc. Page
  0, Fleet Reserve Association (FRA) [Verified] - Assoc. Page
  0, American Veterans (AMVETS) [Verified] - Assoc. Page


 Additional Information
Last Known Activity
Jim Linder was born on October 13, 1925, in Osceola, Iowa. He enlisted in the U.S. Navy on May 19, 1943, and served until October 31, 1943. Linder later entered the U.S. Naval Academy in 1945 and received his commission as an Ensign in the U.S. Navy on June 3, 1949, serving aboard the aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt (CV-42) from June to September 1949. He then attended flight training and was designated a Naval Aviator in December 1950, followed by service with Fleet Aircraft Service Squadron 7 at NAS San Diego, California, from January to May 1951. LT Linder flew F9F-2B and F9F-5 Panthers and later F9F-6 Cougars with VF-112 from May 1951 to April 1954, and during this time he flew combat missions in Korea from the aircraft carrier USS Philippine Sea (CV-47) between December 1951 and August 1952. He was stationed at NAS Willow Grove, Pennsylvania, as a Flight Training Officer from April 1954 to March 1957, and then attended additional training at NAS Glynco, Georgia, until September 1957. His next assignment was as ship's crew aboard the aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt from September 1957 to July 1959, followed by Naval War College from August 1959 to June 1960. CDR Linder completed A4D Skyhawk training at NAS Jacksonville, Florida, with VA-44 from July to December 1960, and then served as Operations Officer and Executive Officer of VA-172 at NAS Cecil Field, Florida, from December 1960 to June 1962. He next served a tour with the Bureau of Personnel, serving as a Legislative Assistant and then as an Aide to the Chief of Naval Personnel from July 1962 to July 1964, followed by Replacement Pilot training with VA-43 at NAS Oceana, Virginia, again flying the A-4 Skyhawk, from August to December 1964. CDR Linder then served as Executive Officer and then Commander of VA-76 from December 1964 to October 1966. During this time he flew numerous combat missions in Vietnam between October 1965 and June 1966, followed by service with Carrier Air Wing 12 from October 1966 to February 1967. CAPT Linder was Commadner of Carrier Air Wing 15 from February 1967 to May 1968, where he again flew combat missions in Southeast Asia from August 1967 to February 1968. He served another tour at the Bureau of Personnel from July 1968 to September 1969, and then served as a Senior Naval Aide to the Assistant Secretary of the Navy for Manpower and Reserve Affairs from September 1969 to March 1971. CAPT Linder was Commanding Officer of the combat stores ship USS Sylvania (AFS-2) from June 1971 to September 1972, followed by service as Commanding Officer of the aircraft carrier USS Forrestal (CVA-59) from October 1972 to May 1974. He served as Assistant Vice Chief of Naval Operations/Director of Naval Administration from May 1974 to June 1975, followed by service as Commander, Carrier Group 4 from July 1975 to July 1977. ADM Linder was Commander, U.S. Taiwan Defense Command from July 1977 to April 1979, and then served as Special Assistant to the Commander-in-Chief of Pacific Command from May 1979 until his retirement from the Navy on August 31, 1979. He died on April 7, 2009, and was buried at the Forest Home Cemetery in Mount Pleasant, Iowa.

http://www.veterantributes.org/TributeDetail.php?recordID=673
   
Other Comments:

Was awarded Silver Stars for actions on 3 consecutive days in October 1967.
October 23, 24, 25.

During the Korean War he flew 68 sorties in and around the Chosin area and
145 combat missions during the Vietnam War.
   
 Photo Album   (More...


  1975-1977, 131X, USS America (CV-66)

Rear Admiral Upper Half

From Month/Year
July / 1975

To Month/Year
January / 1977

Unit
USS America (CV-66) Unit Page

Rank
Rear Admiral Upper Half

NEC
131X-Unrestricted Line Officer - Pilot

Location
Not Specified

Country/State
Not Specified
 
 
 Patch
 USS America (CV-66) Details

USS America (CV-66)
November - Uniform - Sierra - Alpha
Tactical Voice Radio Call: "COURAGE"



CLASS - KITTY HAWK
Displacement 60,300 Tons, Dimensions, 1047' 6" (oa) x 129' 4" x 37' (Max)
Armament 4 Terrier-SAM, 100 Aircraft.
Armor, Unknown.
Machinery, 280,000 SHP; G.E. Geared Turbines, 4 screws
Speed, 34 Knots, Crew 4154-4580.

Operational and Building Data

Laid down by Newport News Shipbuilding and Dry Dock Corp. 1 January 1961. Name assigned 16 January 1962. Launched 1 February 1964 and commissioned 23 January 1965.

Reclassified as a Multi-purpose Aircraft Carrier (CV-66) on 30 June 1975.

Fate: Decommissioned and stricken on 9 August 1996. Sunk in the Atlantic Ocean, off the Virginia coast, on 14 May 2005, after 25 days of tests consisting of underwater and surface simulated attacks on the ship. These tests were intended to provide valuable data on survivability for the next generation of aircraft carriers.

According to the December 4, 2006 issue of "Navy Times," ex-America was in one piece and sitting on its keel, some 476 miles east of Charleston, SC, and about 400 miles west of Bermuda, and 16,860 feet (5,139 meters) below the surface. This information was obtained by the USS America Carrier Veterans Association on October 30, through a Freedom of Information Act request.



Type
Surface Vessels

Existing/Disbanded
Decommissioned

Parent Unit
Kitty Hawk-class

Strength
Aircraft Carrier

Created/Owned By
MM Summers, Nicole (minnie mouse), MMFN 105
   

Last Updated: Oct 9, 2010
   
   
My Photos For This Duty Station
No Available Photos
288 Members Also There at Same Time
USS America (CV-66)

Smith, Carol, VADM, (1952-1983) OFF 131X Rear Admiral Upper Half
Fuller, Robert, RADM, (1945-1982) OFF 131X Captain
Gorman, Michael, LCDR, (1968-1992) OFF 111X Lieutenant
Young, Delivan, LT, (1965-1975) OFF 132X Lieutenant
Bertrand, Shelton, LCDR, (1966-1989) OFF 000X Lieutenant Junior Grade
Howell, Frank, (1974-1977) 00 00-0000 [Other Service Rank]
Ballentine, John, PO3, (1973-1979) DS DS-1665 Other Service Rank
Duncan, Michael, MCPO, (1956-1983) SM SM-0000 Master Chief Petty Officer
Mohr, Michael, MCPO, (1961-1984) SH SH-3131 Master Chief Petty Officer
Storm, Henry, LCDR, (1963-2006) AB ABF-0000 Senior Chief Petty Officer
Bauldry, Joseph, CPO, (1963-1978) DS DS-1615 Chief Petty Officer
McGrew, David, CPO, (1959-1979) AME 8345 Chief Petty Officer
Meehan, John, CPO, (1975-1992) HM HM-8425 Chief Petty Officer
Muller, Kenneth, CPO, (1956-1986) AW AW-7881 Chief Petty Officer
Parnell, Michael, CPO, (1965-1978) EW 1761 Chief Petty Officer
Roland, Don, CPO, (1957-1978) NC NC-9589 Chief Petty Officer
Senior, Ernest, MCPO, (1968-1998) BT BT-4503 Chief Petty Officer
Carobine, John, LT, (1966-1987) DS DS-1653 Petty Officer First Class
Cotita, Michael, SCPO, (1964-1987) AE AE-0000 Petty Officer First Class
Garza, Jim, PO1, (1975-1980) RM RM-2342 Petty Officer First Class
Goff, Garry, LCDR, (1968-1996) ADJ ADJ-0000 Petty Officer First Class
Greenwood, Thomas, MCPO, (1970-1993) HM HM-8506 Petty Officer First Class
Heggen, Richard, PO1, (1961-1981) AW AW-7835 Petty Officer First Class
Howell, Richard, CPO, (1972-1992) AB AB-0000 Petty Officer First Class
Kellogg, Rick, PO1, (1968-1978) MM MM-4505 Petty Officer First Class
Killough, Joe, CPO, (1968-1988) AD AD-6421 Petty Officer First Class
Kipphorn, Steven, CPO, (1968-1980) FT FT-1165 Petty Officer First Class
Marx, Thomas, PO1, (1965-1978) AO AO-8323 Petty Officer First Class
Mulee, Guy, SCPO, (1972-1994) AMS AM-7222 Petty Officer First Class
Neylon, Rick, MCPO, (1965-1990) CTT CT-9141 Petty Officer First Class
Quinn, Richard, PO1, (1965-1985) AB AB-0000 Petty Officer First Class
Roska, Robert, PO1, (1975-1996) CTO CTO-0000 Petty Officer First Class
Stout, Douglas, PO1, (1972-1978) DS DS-1654 Petty Officer First Class
Ward, William, PO1, (1969-1979) ET ET-1522 Petty Officer First Class
Wilson, Alexander, MCPO, (1967-1991) AB ABF-0000 Petty Officer First Class
Baucom, Jack, PO2, (1976-1984) AS AS-7612 Petty Officer Second Class
Beech, Jeffrey, PO2, (1976-1981) IC IC-4747 Petty Officer Second Class
Blessing, Ralph, CPO, (1973-1994) CTI CTI-9203 Petty Officer Second Class
Brabeck, Ronald, PO2, (1970-1976) RM RM-0000 Petty Officer Second Class
Carroll, Michael, LT, (1969-1994) RM RM-2312 Petty Officer Second Class
Carter, Stephen, CPO, (1975-1998) AC AC-6902 Petty Officer Second Class
CHAPMAN, RICHARD, PO2, (1976-1981) QM QM-0000 Petty Officer Second Class
Clark, Willis, CPO, (1972-1992) MM MM-4283 Petty Officer Second Class
Cohen, Robert, PO2, (1967-1984) PH PH-0000 Petty Officer Second Class
Davidson, Eugene, PO2, (1970-1980) MM MM-0000 Petty Officer Second Class
DeLorenze, Roy, PO2, (1975-1979) IC IC-0000 Petty Officer Second Class
Donlea, Michael, SCPO, (1973-1993) AD AD-8346 Petty Officer Second Class
Dugan, Jim, PO1, (1975-1982) AT AT-0000 Petty Officer Second Class
Dux, David, SCPO, (1976-2000) AB ABF-0000 Petty Officer Second Class
Escamilla, Mark, PO2, (1976-1980) AZ AZ-0000 Petty Officer Second Class
Ezzell, Richard, LCDR, (1966-1994) PH PH-8143 Petty Officer Second Class
Fifer, Kirk, PO2, (1970-1977) AD AD-8345 Petty Officer Second Class
Floyd, David, PO1, (1971-1980) ST ST-0451 Petty Officer Second Class
Floyd, David, PO1, (1971-1980) STG STS-0481 Petty Officer Second Class
Fuqua, Theosious, PO2, (1970-1976) AK AK-0000 Petty Officer Second Class
Grenfell, Scott, PO1, (1974-1982) YN CYN-0000 Petty Officer Second Class
Hall, William, PO2, (1972-1980) AT AT-6607 Petty Officer Second Class
Hamilton, Jerome, PO2, (1976-1980) YN YN-5307 Petty Officer Second Class
Hart, John, PO2, (1976-1981) BT BT-4505 Petty Officer Second Class

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011