Linder, James Benjamin, RADM

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
49 kb
View Time Line
Last Rank
Rear Admiral Upper Half
Last Primary NEC
131X-Unrestricted Line Officer - Pilot
Last Rating/NEC Group
Line Officer
Primary Unit
1979-1979, 131X, Commander in Chief Pacific Fleet (CINCPACFLT)/Commander Pacific Fleet (COMPACFLT)
Service Years
1943 - 1979
Rear Admiral Upper Half
Rear Admiral Upper Half

 Last Photo   Personal Details 


Home State
Iowa
Iowa
Year of Birth
1925
 
This Military Service Page was created/owned by Kent Weekly (SS/DSV) (DBF), EMCS to remember Linder, James Benjamin, RADM USN(Ret).

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Osceola, Iowa
Last Address
Oro Valley, Arizona
Buried at Forest Home Cemetery, Mount Pleasant, Iowa.

Date of Passing
Apr 07, 2009
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Unknown

 Official Badges 

United States Taiwan Defense Command US Navy Retired 30


 Unofficial Badges 

Order of the Golden Dragon Gulf of Tonkin Yacht Club


 Military Association Memberships
Military Officers Association of America (MOAA)Fleet Reserve Association (FRA)American Veterans (AMVETS)
  0, Military Officers Association of America (MOAA) [Verified] - Assoc. Page
  0, Fleet Reserve Association (FRA) [Verified] - Assoc. Page
  0, American Veterans (AMVETS) [Verified] - Assoc. Page


 Additional Information
Last Known Activity
Jim Linder was born on October 13, 1925, in Osceola, Iowa. He enlisted in the U.S. Navy on May 19, 1943, and served until October 31, 1943. Linder later entered the U.S. Naval Academy in 1945 and received his commission as an Ensign in the U.S. Navy on June 3, 1949, serving aboard the aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt (CV-42) from June to September 1949. He then attended flight training and was designated a Naval Aviator in December 1950, followed by service with Fleet Aircraft Service Squadron 7 at NAS San Diego, California, from January to May 1951. LT Linder flew F9F-2B and F9F-5 Panthers and later F9F-6 Cougars with VF-112 from May 1951 to April 1954, and during this time he flew combat missions in Korea from the aircraft carrier USS Philippine Sea (CV-47) between December 1951 and August 1952. He was stationed at NAS Willow Grove, Pennsylvania, as a Flight Training Officer from April 1954 to March 1957, and then attended additional training at NAS Glynco, Georgia, until September 1957. His next assignment was as ship's crew aboard the aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt from September 1957 to July 1959, followed by Naval War College from August 1959 to June 1960. CDR Linder completed A4D Skyhawk training at NAS Jacksonville, Florida, with VA-44 from July to December 1960, and then served as Operations Officer and Executive Officer of VA-172 at NAS Cecil Field, Florida, from December 1960 to June 1962. He next served a tour with the Bureau of Personnel, serving as a Legislative Assistant and then as an Aide to the Chief of Naval Personnel from July 1962 to July 1964, followed by Replacement Pilot training with VA-43 at NAS Oceana, Virginia, again flying the A-4 Skyhawk, from August to December 1964. CDR Linder then served as Executive Officer and then Commander of VA-76 from December 1964 to October 1966. During this time he flew numerous combat missions in Vietnam between October 1965 and June 1966, followed by service with Carrier Air Wing 12 from October 1966 to February 1967. CAPT Linder was Commadner of Carrier Air Wing 15 from February 1967 to May 1968, where he again flew combat missions in Southeast Asia from August 1967 to February 1968. He served another tour at the Bureau of Personnel from July 1968 to September 1969, and then served as a Senior Naval Aide to the Assistant Secretary of the Navy for Manpower and Reserve Affairs from September 1969 to March 1971. CAPT Linder was Commanding Officer of the combat stores ship USS Sylvania (AFS-2) from June 1971 to September 1972, followed by service as Commanding Officer of the aircraft carrier USS Forrestal (CVA-59) from October 1972 to May 1974. He served as Assistant Vice Chief of Naval Operations/Director of Naval Administration from May 1974 to June 1975, followed by service as Commander, Carrier Group 4 from July 1975 to July 1977. ADM Linder was Commander, U.S. Taiwan Defense Command from July 1977 to April 1979, and then served as Special Assistant to the Commander-in-Chief of Pacific Command from May 1979 until his retirement from the Navy on August 31, 1979. He died on April 7, 2009, and was buried at the Forest Home Cemetery in Mount Pleasant, Iowa.

http://www.veterantributes.org/TributeDetail.php?recordID=673
   
Other Comments:

Was awarded Silver Stars for actions on 3 consecutive days in October 1967.
October 23, 24, 25.

During the Korean War he flew 68 sorties in and around the Chosin area and
145 combat missions during the Vietnam War.
   
 Photo Album   (More...


  1957-1959, 131X, USS Franklin D.Roosevelt (CVA-42)

Lieutenant

From Month/Year
March / 1957

To Month/Year
- / 1959

Unit
USS Franklin D.Roosevelt (CVA-42) Unit Page

Rank
Lieutenant

NEC
131X-Unrestricted Line Officer - Pilot

Location
Not Specified

Country/State
Not Specified
 
 
 Patch
 USS Franklin D.Roosevelt (CVA-42) Details

USS Franklin D.Roosevelt (CVA-42)

USS FRANKLIN D. ROOSEVELT   (CVB-42)
(later CVA-42 and CV-42)

































Named for Franklin D. Roosevelt 

























CLASS - MIDWAY
Displacement 45,000 Tons, Dimensions, 968' (oa) x 113' x 35' (Max)
Armament 18 x 5"/54AA 84 x 40mm, 68 x 20mm, 137 Aircraft.
Armor, 7.6" Belt, 3 1/2" Flight Deck, 2" Deck, 6 1/2" Conning Tower.
Machinery, 212,000; SHP, Geared turbines, 4 screws
Speed, 33 Knots, Crew 410

The Home Site for the CV-42

http://ussfranklindroosevelt.com/

USS Franklin D. Roosevelt (CV-42) was decommissioned and stricken from the Navy list on 1 October 1977. Final bids on Sale No. 16-8007 for ex-CV 42 were opened at 1400 hrs. on 31 March 1978. Sold to Union Minerals & Alloy Corp. of New York City, NY, 11 April 1978, in the amount of $2,111,013.37. Rosieentered the River Terminal Development Co. facility, Kearny, NJ, for scrapping, 3 May 1978. (Thanks to Larry Blumenthal for the info.)

Type
Combat - Sea Units

Existing/Disbanded
Redesignated

Parent Unit
Midway-class

Strength
Aircraft Carrier

Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Oct 9, 2010
   
   
My Photos For This Duty Station
No Available Photos
65 Members Also There at Same Time
USS Franklin D.Roosevelt (CVA-42)

Ashworth, Frederick Lincoln, VADM, (1933-1968) OFF 131X Captain
Winters, Theodore Hugh, CAPT, (1935-1961) OFF 131X Captain
Shirley, James Alexander, CAPT, (1941-1968) OFF 131X Commander
Hernandez, Diego, VADM, (1955-1991) OFF 131X Lieutenant Junior Grade
Foley, Robnert, LT, (1946-1959) OFF 6302 Lieutenant
Deblois, Alton, SN, (1959-1962) CS CS-0000 Other Service Rank
Dunham, Jesse, SCPO, (1958-1989) AB AB-0000 Senior Chief Petty Officer
Adamko, Edward, PO2, (1958-1962) MR MR-4401 Petty Officer Second Class
Carron, Richard, PO2, (1954-1959) RD RD-0000 Petty Officer Second Class
Cole, Tommy, PO2, (1958-1962) EM EM-0000 Petty Officer Second Class
CRAWFORD, WILLIAM, CPO, (1953-1977) PH PH-0000 Petty Officer Second Class
Czarnecki, Richard, PO2, (1954-1957) AG AG-0000 Petty Officer Second Class
Duffy, Mark, LCDR, (1951-1982) AB ABF-7022 Petty Officer Second Class
Hamor, Robert, PO2, (1959-1963) AO AO-0000 Petty Officer Second Class
Hamor, Robert, PO2, (1959-1963) AO AO-0000 Petty Officer Second Class
Heddy, C. Wade, PO2, (1956-1960) FT FT-1123 Petty Officer Second Class
McInerney, Patrick, PO2, (1959-1965) ADR ADR-0000 Petty Officer Second Class
Mckleroy, James, PO2, (1957-1961) RD RD-0312 Petty Officer Second Class
Miller, Roger, PO2, (1955-1959) AM AM-0000 Petty Officer Second Class
Nichols, Ray, PO2, (1959-1963) RD RD-0000 Petty Officer Second Class
Silverstein, Martin, PO2, (1956-1959) EM EM-0000 Petty Officer Second Class
Vajdak, Henry, PO2, (1958-1962) EM EM-0000 Petty Officer Second Class
Vasseur, Robert, PO1, (1958-1966) EM EM-0000 Petty Officer Second Class
WALWER, ROBERT, PO2, (1958-1962) BT BT-4502 Petty Officer Second Class
Warren, Melvin, CPO, (1956-1975) SM SM-0000 Petty Officer Second Class
Wingard, Peter, PO2, (1955-1959) AE AE-0000 Petty Officer Second Class
Winslow, Edward, PO2, (1954-1958) PR PR-0000 Petty Officer Second Class
ZEITLER, GEORGE, CDR, (1955-1988) AC AC-6902 Petty Officer Second Class
Billings, Edward, PO3, (1955-1959) SK SK-0000 Petty Officer Third Class
Boutwell, Donald, PO3, (1960-1961) RM RM-0000 Petty Officer Third Class
Brown, David, PO1, (1955-1975) AMS AMS-8215 Petty Officer Third Class
Currie, John, PO2, (1956-1960) MM MM-9348 Petty Officer Third Class
Dicklich, Michael, PO3, (1957-1960) SK SK-0000 Petty Officer Third Class
Foster, Charles, PO3, (1955-1958) AD AD-0000 Petty Officer Third Class
Garmany, Alfred, PO3, (1956-1960) AD ADJ-0000 Petty Officer Third Class
Gavre, Bernard, PO3, (1956-1960) 00 00-0000 Petty Officer Third Class
Gaybatz, David, PO3, (1957-1962) NW NW-0000 Petty Officer Third Class
McCauley, Robert, MCPO, (1957-1978) AD ADJ-0000 Petty Officer Third Class
Pendleton, Harris, PO3, (1955-1959) ABE ABE-0000 Petty Officer Third Class
Peters,Jr., Gordon, PO3, (1959-1962) 00 00-0000 Petty Officer Third Class
Schaffstall, Edward, SCPO, (1957-1978) YN YN-0000 Petty Officer Third Class
Stankevicius, Frank, PO3, (1957-1959) EM EM-0000 Petty Officer Third Class
Allison, Billy, SN, (1955-1962) PN PN-0000 Seaman
Butler, Jack, PO1, (1952-1974) BM BM-0000 Seaman
Gallagher, Robert, SN, (1959-1965) BM BM-0000 Seaman
Medeiros, Antonio, SN, (1958-1968) SH SH-3122 Seaman
Campbell, Fredy, FN, (1959-1962) FN FN-0000 Fireman
ROSENTHAL, NORMAN, FN, (1956-1959) MM MM-9348 Fireman
Boles, Kenneth, AN, (1958-1962) 00 0162 Airman
Edel, John, SCPO, (1958-1983) AO AO-0000 Airman
Harris, Robert, AN, (1955-1958) AN AN-0000 Airman
Hulsey, John, AN, (1958-1962) 00 AN-0000 Airman
Kenady, Larry, AN, (1958-1965) AN AN-9750 Airman
Lynch, Robert, AN, (1957-1960) AN AN-0000 Airman
Murphy, Dennis, AN, (1956-1959) AN AN-0000 Airman
Zaverl, Richard, AN, (1954-1958) AB ABF-7022 Airman
Dubow, Jack, SA, (1954-1962) BM BM-0000 Seaman Apprentice
Myrick, Julius, SA, (1957-1959) SN SN-0000 Seaman Apprentice
Luongo, Joseph, AA, (1958-1960) AA AA-0000 Airman Apprentice

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011