Linder, James Benjamin, RADM

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
49 kb
View Time Line
Last Rank
Rear Admiral Upper Half
Last Primary NEC
131X-Unrestricted Line Officer - Pilot
Last Rating/NEC Group
Line Officer
Primary Unit
1979-1979, 131X, Commander in Chief Pacific Fleet (CINCPACFLT)/Commander Pacific Fleet (COMPACFLT)
Service Years
1943 - 1979
Rear Admiral Upper Half
Rear Admiral Upper Half

 Last Photo   Personal Details 


Home State
Iowa
Iowa
Year of Birth
1925
 
This Military Service Page was created/owned by Kent Weekly (SS/DSV) (DBF), EMCS to remember Linder, James Benjamin, RADM USN(Ret).

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Osceola, Iowa
Last Address
Oro Valley, Arizona
Buried at Forest Home Cemetery, Mount Pleasant, Iowa.

Date of Passing
Apr 07, 2009
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Unknown

 Official Badges 

United States Taiwan Defense Command US Navy Retired 30


 Unofficial Badges 

Order of the Golden Dragon Gulf of Tonkin Yacht Club


 Military Association Memberships
Military Officers Association of America (MOAA)Fleet Reserve Association (FRA)American Veterans (AMVETS)
  0, Military Officers Association of America (MOAA) [Verified] - Assoc. Page
  0, Fleet Reserve Association (FRA) [Verified] - Assoc. Page
  0, American Veterans (AMVETS) [Verified] - Assoc. Page


 Additional Information
Last Known Activity
Jim Linder was born on October 13, 1925, in Osceola, Iowa. He enlisted in the U.S. Navy on May 19, 1943, and served until October 31, 1943. Linder later entered the U.S. Naval Academy in 1945 and received his commission as an Ensign in the U.S. Navy on June 3, 1949, serving aboard the aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt (CV-42) from June to September 1949. He then attended flight training and was designated a Naval Aviator in December 1950, followed by service with Fleet Aircraft Service Squadron 7 at NAS San Diego, California, from January to May 1951. LT Linder flew F9F-2B and F9F-5 Panthers and later F9F-6 Cougars with VF-112 from May 1951 to April 1954, and during this time he flew combat missions in Korea from the aircraft carrier USS Philippine Sea (CV-47) between December 1951 and August 1952. He was stationed at NAS Willow Grove, Pennsylvania, as a Flight Training Officer from April 1954 to March 1957, and then attended additional training at NAS Glynco, Georgia, until September 1957. His next assignment was as ship's crew aboard the aircraft carrier USS Franklin D. Roosevelt from September 1957 to July 1959, followed by Naval War College from August 1959 to June 1960. CDR Linder completed A4D Skyhawk training at NAS Jacksonville, Florida, with VA-44 from July to December 1960, and then served as Operations Officer and Executive Officer of VA-172 at NAS Cecil Field, Florida, from December 1960 to June 1962. He next served a tour with the Bureau of Personnel, serving as a Legislative Assistant and then as an Aide to the Chief of Naval Personnel from July 1962 to July 1964, followed by Replacement Pilot training with VA-43 at NAS Oceana, Virginia, again flying the A-4 Skyhawk, from August to December 1964. CDR Linder then served as Executive Officer and then Commander of VA-76 from December 1964 to October 1966. During this time he flew numerous combat missions in Vietnam between October 1965 and June 1966, followed by service with Carrier Air Wing 12 from October 1966 to February 1967. CAPT Linder was Commadner of Carrier Air Wing 15 from February 1967 to May 1968, where he again flew combat missions in Southeast Asia from August 1967 to February 1968. He served another tour at the Bureau of Personnel from July 1968 to September 1969, and then served as a Senior Naval Aide to the Assistant Secretary of the Navy for Manpower and Reserve Affairs from September 1969 to March 1971. CAPT Linder was Commanding Officer of the combat stores ship USS Sylvania (AFS-2) from June 1971 to September 1972, followed by service as Commanding Officer of the aircraft carrier USS Forrestal (CVA-59) from October 1972 to May 1974. He served as Assistant Vice Chief of Naval Operations/Director of Naval Administration from May 1974 to June 1975, followed by service as Commander, Carrier Group 4 from July 1975 to July 1977. ADM Linder was Commander, U.S. Taiwan Defense Command from July 1977 to April 1979, and then served as Special Assistant to the Commander-in-Chief of Pacific Command from May 1979 until his retirement from the Navy on August 31, 1979. He died on April 7, 2009, and was buried at the Forest Home Cemetery in Mount Pleasant, Iowa.

http://www.veterantributes.org/TributeDetail.php?recordID=673
   
Other Comments:

Was awarded Silver Stars for actions on 3 consecutive days in October 1967.
October 23, 24, 25.

During the Korean War he flew 68 sorties in and around the Chosin area and
145 combat missions during the Vietnam War.
   
 Photo Album   (More...


  1959-1960, 131X, Naval War College (Faculty Staff)

Lieutenant Commander

From Month/Year
- / 1959

To Month/Year
- / 1960

Unit
Naval War College (Faculty Staff) Unit Page

Rank
Lieutenant Commander

NEC
131X-Unrestricted Line Officer - Pilot

Location
Not Specified

Country/State
Not Specified
 
 
 Patch
 Naval War College (Faculty Staff) Details

Naval War College (Faculty Staff)

Type
Garrison - Training Command

Existing/Disbanded
Existing

Parent Unit
School Assignments - Staff

Strength
Formal School

Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Oct 9, 2010
   
   
My Photos For This Duty Station
No Available Photos
31 Members Also There at Same Time
Naval War College (Faculty Staff)

Hayward, Thomas B., ADM, (1943-1982) OFF 131X Lieutenant Commander
McDonald, Wesley Lee, ADM, (1943-1985) OFF 131X Lieutenant Commander
INGERSOLL, Stuart, VADM, (1917-1960) OFF 9420 Vice Admiral
Bergner, Allen Alfred, RADM, (1940-1972) OFF 112X Commander
Collier, James R., CAPT, (1944-1974) OFF 111X Commander
Kint, John, CAPT, (1945-1973) OFF 000X Commander
Rommel, Herbert Fox, CAPT, (1934-1969) OFF 000X Commander
Russell, Charles Edward, CAPT, (1940-1965) OFF 000X Commander
Sadler, Stuart, CAPT, (1944-1974) OFF 111X Commander
McCabe, John, CAPT, (1941-1975) OFF 310X Lieutenant Commander
SIGSWORTH, David, CAPT, (1945-1982) OFF 113X Lieutenant Commander
Der-Vartanian, Anna, MCPO, (1943-1963) YN YN-0000 Master Chief Petty Officer
Skrobacki, Jerry, SCPO, (1955-1985) RD RD-0000 Petty Officer Second Class
Austin, Bernard, VADM, (1924-1968) Vice Admiral
Compton, Emmett Mobley, CAPT Captain
Dornin, Robert Edson, CAPT, (1935-1965) Captain
Hanson, Eugene, CAPT, (1940-1966) Captain
Laning, Richard, CAPT, (1940-1963) Captain
Tyree, Alexander, CAPT, (1936-1966) Captain
Bassett, Burt, CAPT, (1940-1969) Commander
Kinney, Sheldon, RADM, (1935-1972) Commander
Cummings, Charles W, RADM, (1943-1974) Lieutenant Commander
Hays, Ronald, ADM, (1950-1988) Lieutenant Commander
Hilton, Robert Parker, Sr, RADM, (1945-1983) Lieutenant Commander
Vallely, James R., CAPT, (1943-1974) Lieutenant Commander
Bennett, John Edward, CAPT, (1941-1966) Commander
Bergner, Allen Alfred, RADM, (1940-1972) Commander
Craw, Stanley, CDR, (1940-1962) Commander
SNYDER, J. Edward, RADM, (1941-1980) Commander
STONE, Frank, RADM, (1940-1970) Commander
Lynn, Doyle Wilmer, CDR, (1946-1965) Lieutenant Commander
College of Naval Warfare (Faculty Staff)

Fetterman, John H., VADM, (1955-1992) OFF 131X Lieutenant

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011