VALLES, FRANK, AOC

Aviation Ordnanceman
 
 Service Photo   Service Details
View Time Line
Current Service Status
USN Retired
Current/Last Rank
Chief Petty Officer
Current/Last Primary NEC
AO-8327-A-7 BB Stacker
Current/Last Rating/NEC Group
Aviation Ordnanceman
Primary Unit
2003-2005, AO-6801, USS George Washington (CVN-73)
Previously Held NEC
8286-AO-SP2-E Aviation Ordnanceman
AO-0000-Aviation Ordnanceman
AO-6801-Air Launch Weapons Technician
9502-Instructor
AO-6802-Strike Intermediate Armament Maintenanceman
AO-8345-F-14 System Aircraft Organizational Maintenance Technician
Service Years
1981 - 2005
Official/Unofficial US Navy Certificates
Decommissioning
Great Lakes
Suez Canal
Operation Iraqi Freedom
Operation Enduring Freedom
Persian Excursion
Sandbox Sailor Operation Iraqi Freedom
Cold War
Order of the Ditch
AO-Aviation Ordnanceman
Six Hash Marks

 Official Badges 

U.S. Navy Police (enlisted) US Navy Retired 20


 Unofficial Badges 






 Additional Information
What are you doing now:
Not Specified
   
Other Comments:
Not Specified
   

  1981-1982, 8286, VA-174 Hell Razors

AO-Aviation Ordnanceman

From Month/Year
- / 1981

To Month/Year
- / 1982

Unit
VA-174 Hell Razors Unit Page

Rank
Airman Apprentice

NEC
8286-AO-SP2-E Aviation Ordnanceman

Location
NAS CECIL FIELD, FL

Country/State
Florida
 
 
 Patch
 VA-174 Hell Razors Details

VA-174 Hell Razors

 


Active 11 August 1948 – 30 June 1988
Country United States of America
Branch United States Navy
Type Attack Squadron
Part of Light Attack Wing One
Garrison/HQ NAS Cecil Field
Nickname "Hellrazors"
Equipment A-7 Corsair II
Decorations Navy Unit Commendation
Navy Meritorious Unit Commendation
Asiatic-Pacific Campaign Medal
Commanders
Notable
commanders Commander John S. McCain III
1 July 1976 – 28 July 1977
Attack Squadron 174 (VA-174) also known as the "Hellrazors" was a United States Navy attack squadron based at Naval Air Station Cecil Field, Florida,
and were attached to Light Attack Wing One. The unit has evolved several times throughout its history that dates back to 1944. When it was established in March 1944 the unit was designated (VB-81) flying the SB2C Helldiver. The unit was redesignated (VA-134) on 2 August 1948 flying F-4U Corsairs and the Hellrazors received their final designation (VA-174) on 1 July 1966 after becoming the first US Navy squadron to receive the A-7A Corsair II. The squadron was disestablished on 30 June 1988
The nickname "Hellrazors" was conceived by the late Walt Disney who also created the squadron's insignia, a caricature of an imaginary bat-like, razor-beaked creature from Hell, embodying the qualities of ferocity, determination, and a razor sharp skill in the use of aircraft and airborne weapons
VB-81 was redesignated VF-13 in November 1946 while the squadron was embarked on USS Princeton (CV-37). In 1949 the squadron transferred to the East Coast. Arriving in Naval Air Station Jacksonville the squadron was redesignated to VF-134 and later VF-174. Operating aboard the USS Coral Sea (CVA-43) with Carrier Air Group Seventeen, VF-174 participated in operations "Protex" and "Caribox" from September 1950 to January 1951. It returned to Jacksonville to transition to the F9F-6 Cougar and then made a short cruise to Guantanamo Bay in May and June 1951 aboard the USS Midway (CVA-41). The Hellrazors were selected as the best fighter squadron in the Atlantic Fleet shortly before they embarked for a six month Mediterranean Sea cruise in September 1951 aboard the USS Franklin D. Roosevelt (CVA-42)
The squadron returned from the Mediterranean in February 1952 and participated in operations "Mainbase" and "Long Step" in July 1952. In preparation for a globe-circling cruise, VF-174 deployed twice to Guantanamo Bay, Cuba for intensive gunnery training. Both time the squadron was cited for "Outstanding Performance". After returning from their second "Gitmo" trip in early 1954, the squadron moved to its present home at Naval Air Station Cecil Field and joined Carrier Air Group One. In late 1954 the USS Midway (CVA-41) became the first American carrier to visit the British port of Cape Town, South Africa. While in the Pacific the carrier operated with the Seventh Fleet near Formosa and VF-174 participated in the evacuation of the Tachen Island in December 1954

Immediately after their return to Cecil Field in August 1955, VF-174 transitioned to the FJ-3 FURY. The squadron operated with the new Furies for only a few months and then transitioned to the F9F-8 Cougar in early 1956. With the new "Cougars" an attack syllabus was added to the normal fighter operations. Acting as both and attack and fighter squadron, the Hellrazors deployed to the Far East in October 1956 aboard the USS Bennington (CVA-20) as a special weapons squadron with Air Task Group One Eighty One. The squadron returned to Cecil Field in May 1957. In January 1958, VF-174 transitioned to the F8U-1 Crusader and in March 1958 began training pilots in F8U's for Atlantic Fleet squadrons. On 1 May 1958 the squadron relinquished its seagoing role and was officially designated the Atlantic Fleet F8U replacement pilot training squadron

During the next eight years until 1 July 1966, VF-174 excelled in all areas. The squadron evaluated the Mark IV Full Pressure Suit, the Delmar Missile and Gunnery Target System, and the two-seater TF-8A Crusader. The squadron assumed an all weather fighter capability with the arrival of the F8U-2N in November 1960, and later trained French Navy Pilots in the plane. The squadron received the Aviation Safety Award in 1960 and again in 1962, and the Delmar Target System Award for top efficiency in gunnery exercises in 1963. VF-174 continued in this role until 1 July 1966, when the squadron was redesignated Attack Squadron One Seven Four in preparation for its assignment to conduct the Fleet Introduction Program for the Navy's newest light attack replacement pilots

The squadron's first A-7 Corsair II arrived on 13 October 1966, flown by Cdr. D.S. Ross, the squadrons Commanding Officer. Vice Admiral C.T. Booth, Commander Naval Air Force, U.S. Atlantic Fleet, received the aircraft from Mr. W. Paul Thayer, president of Ling-Temco-Vought Aerospace, Inc. In January 1967, the squadron assumed its new role of training light attack replacement pilots and completed training of the first Atlantic Fleet A-7A squadron VA-86 on 1 June 1967. On September 1967, VA-83 completed training and by 1 December 1967, a third squadron, VA-37, completed its transitioning
The squadron received its first A-7E in December 1969, and transitioned the Atlantic Fleet's first squadron VA-81 on 1 June 1970. In addition to conducting squadron transition training, VA-174 continued to train all the replacement pilots and enlisted maintenance personnel who served in the Atlantic Fleet Light Attack Squadrons. As of 1 August 1971, VA-174 had trained 535 pilots, 48 maintenance officers and 4815 enlisted maintenance personnel. VA-174 was the largest aviation squadron in the U.S. Navy. Commander John McCain was the Executive Officer and Commanding Officer of VA-174 in the mid 1970s.

The squadron was disestablished on 30 June 1988


































































 



Type
Air Units - Fixed Wing

Existing/Disbanded
Disbanded

Parent Unit
Fixed Wing

Strength
Air Squadron

Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Feb 15, 2009
   
   
My Photos For This Duty Station
No Available Photos
111 Members Also There at Same Time
VA-174 Hell Razors

Adkins, Billy, PO1, (1981-1996) AO 8286 Airman
Hollers, Allan, CPO, (1956-1983) AO AO-8327 Chief Petty Officer
O'Rander, James, PO1, (1975-1995) AO AO-0000 Petty Officer Second Class
Cloud, Corey, PO1, (1982-2003) AO AO-8327 Petty Officer Third Class
Gribble, Gary, PO2, (1980-1984) AO AO-0000 Petty Officer Third Class
Gilpin, Robert, AN, (1980-1983) AO AO-0000 Airman
Laster, Thomas, CWO3, (1980-2007) AO AO-0000 Airman Apprentice
Flores, Pablo, CDR, (1961-1994) OFF 633X Lieutenant Commander
Kunkle, Steve, RDML, (1973-2003) OFF 131X Lieutenant Commander
Scheurich, Scott, LT, (1978-1985) OFF 131X Lieutenant Junior Grade
Brown, Victor, MCPO, (1967-1988) AQ AQB-0000 Senior Chief Petty Officer
Dill, Richard, MCPO, (1969-1993) AE AE-0000 Senior Chief Petty Officer
Henry, Jerry, CMC, (1959-1988) AM AM-8346 Chief Petty Officer
Pierce, Mike, SCPO, (1967-1989) AT AT-6639 Chief Petty Officer
Bridges, Denise, PO1, (1981-1998) AZ AZ-6313 Petty Officer First Class
Byers, Ray, PO1, (1967-1987) PR PR-7356 Petty Officer First Class
Ewing, Steven, PO1, (1973-1985) AQ AQ-0000 Petty Officer First Class
Herron, Carl, CPO, (1968-1995) AME 8327 Petty Officer First Class
Luttrell, James, PO1, (1973-1981) AS AT-6622 Petty Officer First Class
Mathey, Thom, CPO, (1972-1996) AT AT-0000 Petty Officer First Class
McSwain, Kelvin, MCPO, (1972-2001) 00 9502 Petty Officer First Class
Petruschell, Mike, PO1, (1974-1985) AD AD-8327 Petty Officer First Class
Petruschell, Mike, PO1, (1975-1984) AD AD-8327 Petty Officer First Class
Robinson, James, PO1, (1967-1990) AD AD-8327 Petty Officer First Class
Schutt, Richard, CPO, (1978-1997) AM AM-9502 Petty Officer First Class
Agler, Mark, CPO, (1972-1996) AQ AQ-0000 Petty Officer Second Class
Arp, Jim, MCPO, (1976-2003) AQ AQ-0000 Petty Officer Second Class
Bagby, John, SCPO, (1974-2002) AE AE-0000 Petty Officer Second Class
Booth, Greg, SCPO, (1980-2001) AME 8327 Petty Officer Second Class
Breher, Richard Frederick, PO1, (1974-1994) AT AT-0000 Petty Officer Second Class
Goodin, Gerald, SCPO, (1976-2000) AQ AQ-0000 Petty Officer Second Class
King, William, PO2, (1977-1981) AE AE-0000 Petty Officer Second Class
Knight, Melanie, CDR, (1978-2018) 00 00-0000 Petty Officer Second Class
Knotts, Bill, PO2, (1980-1984) AQ AQ-0000 Petty Officer Second Class
Rhee, Joe, PO2, (1979-1984) AD AD-0000 Petty Officer Second Class
Rieker, John, PO2, (1979-1987) AQ AQ-7921 Petty Officer Second Class
Spriggs, Bernard, PO2, (1976-1996) AE AE-7136 Petty Officer Second Class
Stewart, Lynn, PO2, (1977-1983) PR PR-0000 Petty Officer Second Class
Umphrey, Scott, MCPO, (1979-2007) OFF 113X Petty Officer Second Class
Woods, Thomas, CPO, (1972-1996) AD AD-8327 Petty Officer Second Class
Benjamin, Eric, PO1, (1977-1997) AD AD-8327 Petty Officer Third Class
Burger, Robert, PO3, (1982-1990) AD AD-6423 Petty Officer Third Class
Dethloff, Dennis, PO3, (1977-1983) AD AD-0000 Petty Officer Third Class
Harper, Karen, PO3, (1977-1981) AMH AMH-0000 Petty Officer Third Class
Herr, Matt, CPO, (1983-2004) AM AMH-8327 Petty Officer Third Class
Jensen, John, LCDR, (1982-2007) AD AD-0000 Petty Officer Third Class
Long, Sammy, PO2, (1981-1985) AE AE-0000 Petty Officer Third Class
Needham, John, PO1, (1980-1997) 00 00-0000 Petty Officer Third Class
Okon, Carman, PO1, (1980-1992) AT AT-0000 Petty Officer Third Class
Shafer, John, PO1, (1979-1999) AD AD-8327 Petty Officer Third Class
Trisch, Robert, PO1, (1974-1995) AQ AQ-0000 Petty Officer Third Class
Turenne, Thomas, PO3, (1978-1986) AME AME-0000 Petty Officer Third Class
Valdez, James, SCPO, (1977-2004) AM AMS-0000 Petty Officer Third Class
Vanchiere, Michael, PO3, (1982-1985) AD AD-0000 Petty Officer Third Class
Webb, Terry, PO3, (1982-1986) AMS AMS-0000 Petty Officer Third Class
Weida, Tony, SCPO, (1981-2003) AT AT-0000 Petty Officer Third Class
Bennett, John, PO1, (1980-2000) AT AT-0000 Airman
Griffith, James, SCPO, (1978-1999) AD AD-8327 Airman
Gulbranson, Thomas, AN, (1979-1984) AD AD-8243 Airman

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011