Vraciu, Alexander, CDR

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
5 kb
View Time Line
Last Rank
Commander
Last Primary NEC
131X-Unrestricted Line Officer - Pilot
Last Rating/NEC Group
Line Officer
Primary Unit
1956-1958, 131X, VF-51 Screaming Eagles
Service Years
1941 - 1964
Official/Unofficial US Navy Certificates
Decommissioning
Order of the Golden Dragon
Tailhook
Cold War
Commander
Commander

 Last Photo   Personal Details 

52 kb

Home State
Indiana
Indiana
Year of Birth
1918
 
This Military Service Page was created/owned by Michael Frederick, DK2 to remember Vraciu, Alexander, CDR USN(Ret).

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
East Chicago, Indiana
Last Address
Danville, California

Date of Passing
Jan 29, 2015
 
Location of Interment
Oakmont Memorial Park - Lafayette, California
Wall/Plot Coordinates
Unknown

 Official Badges 

US Navy Retired 20


 Unofficial Badges 

Order of the Shellback




 Additional Information
Last Known Activity
Alex Vraciu was born on November 2, 1918, in East Chicago, Illinois. He graduated with a Bachelor's Degree from DePauw University in 1941, and he received his private pilot's license through the Civilian Pilot Training Program in 1940. Vraciu enlisted in the Aviation Cadet Program of the U.S. Navy on June 24, 1941, and began flight training on October 9, 1941. He was commissioned an Ensign and designated a Naval Aviator on August 28, 1942, and then completed fighter and carrier training before joining VF-3 (later redesignated VF-6) in March 1943. Lt Vraciu was credited with the destruction of 9 enemy aircraft in aerial combat before transferring to VF-16 in February 1944. He then destroyed an additional 10 enemy aircraft before returning to the U.S. in July 1944, for a total of 19 aircraft destroyed and 1 damaged during World War II. Lt Vraciu joined VF-20 in November 1944, but was shot down in the Philippines in December and joined up with guerrilla forces, reaching friendly lines in February 1945. He then served as a text pilot at NATC Patuxent River, Maryland, from April to September 1945, followed by service on the staff of the Deputy Chief of Naval Operations for Air at the Pentagon from September 1945 to October 1951. During this time, he helped start and implement the Naval and Marine Air Reserve Program. His next assignment was at NAS Los Alamitos, California, from November 1951 to March 1954, and he then completed U.S. Naval General Line School before serving as Communications Officer aboard the aircraft carrier USS Hornet (CV-12) from December 1954 to February 1956. CDR Vraciu served as Commanding Officer of VF-51 from March 1956 to January 1958, followed by service as Officer in Charge of ATU-202 at NAAS Kingsville, Texas, from February 1958 to January 1961. His final assignment was as Assistant Operations Officer for the Commander of Carrier Division THREE from February 1961 until his retirement from the Navy on December 31, 1963.

http://www.veterantributes.org/TributeDetail.php?recordID=704
   
Other Comments:
US Navy High Individual Aerial Gunnery Award - 1957
   
 Photo Album   (More...


  1942-1942, 137X, NAS Melbourne, AUS

Ensign

From Month/Year
- / 1942

To Month/Year
- / 1942

Unit
NAS Melbourne, AUS Unit Page

Rank
Ensign

NEC
137X-Unrestricted Line Officer - Naval Flight Officer ( In Training)

Location
Not Specified

Country/State
Florida
 
 
 Patch
 NAS Melbourne, AUS Details

NAS Melbourne, AUS

Type
Garrison - Base Station

Existing/Disbanded
Decommissioned

Parent Unit
Naval Air Stations

Strength
Base

Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Jun 9, 2008
   
   
My Photos For This Duty Station
No Available Photos
1 Member Also There at Same Time
NAS Melbourne, AUS

McCampbell, David Perry, CAPT, (1933-1964) OFF 131X Lieutenant Commander

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011