Sides, John, ADM

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
244 kb
View Time Line
Last Rank
Admiral
Primary Unit
1960-1963, Commander in Chief Pacific Fleet (CINCPACFLT)/Commander Pacific Fleet (COMPACFLT)
Service Years
1925 - 1963
Admiral
Admiral

 Last Photo   Personal Details 

8 kb

Home State
Washington
Washington
Year of Birth
1904
 
This Military Service Page was created/owned by Michael Kohan (Mikey), ATC to remember Sides, John (Savvy), ADM.

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Not Specified
Last Address
Roslyn, WA

Date of Passing
Apr 03, 1978
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Not Specified

 Official Badges 




 Unofficial Badges 






 Additional Information
Last Known Activity

Throughout a distinguished naval career spanning nearly four decades, Admiral Sides contributed immensely to the field of weapons, specifically with regard to shipboard missile systems. The guided missile frigate Sides (FFG-14), the first ship so named in his honor, represents a most appropriate marriage of platform and namesake.


A native of Roslyn, Washington, Admiral Sides received his commission from the U.S. Naval Academy, having graduated with distinction in the class of 1925. His early sea tours were served principally aboard battleships. While ashore he pursued development of his specialty - ordnance - First, in 1942, as Chief of Ammunition and explosive section of the Bureau of Ordnance; then in 1948 as Deputy to the Assistant Chief of Naval Operations for Guided Missiles; in 1951 in the Office of the Director of Guided Missiles, Office of the Secretary of Defense; and, most notably, in 1952, as Director of the Guided Missile Division, Office of the CNO, from which he director the Navy's Guided Missile Efforts for almost four years.


Admiral Sides at sea commands include: Commander Mine Division Eight (1944), Commander Destroyer Squadron Forty-Seven (1945), USS ALBANY (1950), and Commander Cruiser Division Six (1956).


On August 31, 1960, he was appointed Commander in Chief, U.S. Pacific Fleet, and served in that capacity until 1963 at which time he retired from active duty. He passed away April 3, 1978 leaving his spouse, the former Virginia E. Roach and daughter, Mrs. Joanne Savina Sides Watson.


   
Other Comments:
Not Specified
   
 Photo Album   (More...


  1950-1951, USS Albany (CA-123)

Captain

From Month/Year
- / 1950

To Month/Year
- / 1951

Unit
USS Albany (CA-123) Unit Page

Rank
Captain

NEC
Not Specified

Location
Not Specified

Country/State
Not Specified
 
 
 Patch
 USS Albany (CA-123) Details

USS Albany (CA-123)


USS Albany (CA-123) was a United States Navy Oregon City-class heavy cruiser, later converted to the guided missile cruiser CG-10. The converted cruiser was the lead ship the new Albany guided missile cruiser class. She was the fourth ship to carry the name "Albany."
The ship was laid down on 6 March 1944 at Quincy, Massachusetts, by the Bethlehem Steel Company, launched on 30 June 1945, sponsored by Mrs. Elizabeth F. Pinckney, and commissioned on 15 June 1946 at the Boston Navy Yard, Captain Harold A. Carlisle in command.
Following outfitting and a shakedown cruise in the vicinity of Casco Bay, Maine, Albany began operations along the east coast of the United States punctuated with cruises to the West Indies. During the ensuing months, the cruiser made a number of voyages for the purpose of training naval reservists and NROTC midshipmen. Albany continued to perform such duty until 11 September 1948, when she stood out of Chesapeake Bay for her first tour of duty with the American naval forces operating in the Mediterranean Sea, recently made a permanent establishment as the 6th Fleet. That deployment set the tone for the next decade. The cruiser alternated five assignments to the 6th Fleet with operations along the east coast of the United States and in the West Indies and made three cruises to South American ports. During one of the South American voyages, Albany carried the official United States representative to the inauguration of the President of Brazil in January 1951
On 30 June 1958, Albany was placed out of commission at the Boston Naval Shipyard to begin conversion to a guided missile cruiser. On 1 November 1958, she was redesignated CG-10. The warship spent the next four years at Boston undergoing very extensive modifications as part of the conversion. The ship was recommissioned at Boston on 3 November 1962, Captain Ben B. Pickett in command. For almost five years, she again alternated deployments to European waters – both to the Mediterranean Sea and to the North Atlantic – with operations along the east coast and in the West Indies. During that time, the cruiser visited many foreign ports and participated in a number of exercises with units of friendly navies. On 1 March 1967, she was decommissioned at the Boston Naval Shipyard once again to undergo extensive modifications. Some 20 months later, on 9 November 1968, the guided missile cruiser was placed back in commission at Boston, Captain Robert C. Peniston in command. In 1973 the ship was again decommissioned for overhaul at the Philadelphia Naval Shipyard. It was recommissioned in May 1974 and homeported in Norfolk, VA under the command of Captain John J. Ekelund. Shortly thereafter it became the flagship of the 2nd Fleet.
Between 1976 and 1980, Albany was the flagship of the 6th Fleet, and homeported in Gaeta, Italy.
She was decommissioned 29 August 1980. A portion of her bow resides at the Albany County Fairgrounds in Altamont, NY

Laid down: 6 March 1944
Launched: 30 June 1945
Commissioned: 15 June 1946
Decommissioned: 29 August 1980
Motto: Assiduity (CG-10)
Fate: Scrapped in 1990
General characteristics
Displacement: 13,700 tons
Length: 673 ft 5 in (205.26 m)
Beam: 70 ft 10 in (21.59 m)
Draft: 26 ft 4 in (8.03 m)
Speed: 32.6 knots
Complement: 1,969 officers and enlisted
Armament: 9 x 8"/55 caliber guns
12 x 5"/38 caliber guns
40 x 40 mm guns
20 x 20 mm guns




Stern view, underway on the Fore River, 14 June 1946, the day before commissioning.



Ships of the U.S. Sixth Task Fleet, commanded by Vice Admiral Forrest P. Sherman, silhouetted by the evening sun while anchored in Phaleron Bay off Piraeus, Greece, 17 October 1948. The ships are (from left to right): USS Little Rock (CL 92); USS Franklin D. Roosevelt (CVB 42); USS Providence (CL 82); and USS Albany (CA 123).



Port bow view while underway, on 14 JAN 1955.



ALBANY As Converted Into Guided Missile Cruiser CG 10
(1962 - 1985)




 



:USS Albany (CG-10) firing missiles 1963




USS Albany CG-10 Caribbean 6 Dec 1966













 


















 


















 













 




















 



Type
Surface Vessels

Existing/Disbanded
Redesignated

Parent Unit
Surface Vessels USS A-C

Strength
Heavy Cruiser

Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Mar 18, 2008
   
Memories For This Unit

Chain of Command
CO

   
My Photos For This Duty Station
No Available Photos
7 Members Also There at Same Time
USS Albany (CA-123)

Eller, Ernest, RADM, (1925-1970) Captain
Privett, Willard, SA, (1950-1953) Seaman
Hayes, Dick, LTJG, (1951-1954) OFF 110X Lieutenant Junior Grade
Aycock, Clarence w, PO3, (1948-1952) TE TE-0000 Petty Officer Third Class
Doerler, Robert, CPO, (1951-1980) GMG GMG-0000 Petty Officer Third Class
Rakebrand, Herbert, FN, (1949-1953) EN EN-4313 Fireman
Hyer, Joseph, Mid, (1949-1953) 00 OC Midshipman

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011