Johnson, Robert, TMC

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
55 kb
View Time Line
Last Rank
Chief Petty Officer
Last Primary NEC
TM-0000-Torpedoman's Mate
Last Rating/NEC Group
Torpedoman's Mate
Primary Unit
1963-1963, TM-0000, USS Thresher (SSN-593)
Service Years
1942 - 1963
Official/Unofficial US Navy Certificates
Order of the Shellback
Order of the Golden Shellback
Plank Owner
TM-Torpedoman's Mate
Five Hash Marks

 Last Photo   Personal Details 


Home State
Ohio
Ohio
Year of Birth
1925
 
This Military Service Page was created/owned by Eugene Claude Ipox, Jr., TM1 to remember Johnson, Robert, TMC.

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Junction City
Last Address
Lost when submarine sank while on sea trials. Approximately 300 miles off the coast of New England

Date of Passing
Apr 10, 1963
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Not Specified

 Official Badges 

Chief Petty Officer of the Command WW II Honorable Discharge Pin


 Unofficial Badges 

Order of the Shellback Order of the Golden Dragon




 Additional Information
Last Known Activity
Not Specified
   
Other Comments:
PERSONNEL WHO PERISHED IN THE LOSS OF THRESHER ON 10 APRIL1963
Abrams, Fred P., Civilian Employee, Production Department, Portsmouth Naval Shipyard, Allen, Philip H., LCDR, USN, Portsmouth Naval Shipyard, Arsenault, Tilmon J., ENCA (SS)-P2, USN, Babcock, Ronald C., LTJG, USN, Bain, Ronald E., EN2 (SS)-P2, USN, Beal, Daniel W., Jr., Civilian Employee, Combat Systems Division, Portsmouth Naval Shipyard, Bell, John E., MMI-P2, USN, Biederman, Robert D., LT, USN, Portsmouth Naval Shipyard, Billings, John H., LCDR, USN, Portsmouth Naval Shipyard, Bobbitt, Edgar S., EM2 (SS)-P2, USN, Boster, Gerald C., EM3 (SS)-P1, USN, Bracey, George (n), 5D3 (SS), USN, Brann, Richard P., EN2 (SS)-P2, USN, Carkoski, Richard 3., EN2 (SS), USN, Carmody, Patrick W., 5K2, USN, Cayey, Steven G., TM2 (SS), USN, Charron, Robert E., Civilian Employee, Design Division, Portsmouth Naval Shipyard, Christiansen, Edward (n), SN (SS), USN, Claussen, Larry W., EM2 (SS)-P2, USN, Clements, Thomas E., ETR3 (SS), USN, Collier, Merrill F., LT, USN, Corcoran, Kenneth R., Contractor's Representative, Sperry Corp, Critchley, Kenneth J., Civilian Employee, Production Department, Portsmouth Naval Shipyard, Cummings, Francis M., SOS2 (SS), USN, Currier, Paul C., Civilian Employee, Production Department, Portsmouth Naval Shipyard, Dabruzzi, Samuel J., ETN2 (SS), USN, Davison, Clyde E., III, ETR3-P1, USN, Day, Donald C., EN3 (SS), USN, Denny, Roy O., Jr., EM1 (SS)-P2, USN, Des Jardins, Richard R., Civilian Employee, Combat Systems Division, Portsmouth Naval, Di Nola, Michael 3., LCDR, USN, DiBella, Peter J., SN, USN, Dineen, George J., Civilian Employee, Production Department, Portsmouth Naval Shipyard, Dundas, Don R., ETN2 (SS), USN, Dyer, Troy E., ET1 (SS)-P1, USN, Fisher, Richard K., Civilian Employee, Design Division, Portsmouth Naval Shipyard, Forni, Ellwood H., SOCA (SS)-P1, USN, Foti, Raymond P., ET1 (SS), USN, Freeman, Larry W., FTM2 (SS), USN, Fusco, Gregory J., EM2 (SS)-P2, USN, Gallant, Andrew J., Jr., HMC (SS), USN, Garcia, Napoleon T., SD1 (SS), USN, Garner, John E., YNSN (SS), USN, Garner, Pat M., LCDR, USN, Gaynor, Robert W., EN2 (SS), USN, Gosnell, Robert H., SA (SS), USNR, Grafton, John G., LTJG, USN, Graham, William E., SOC (SS)-Pl, USN, Guerette, Paul A., Civilian Employee, Design Division, Portsmouth Naval Shipyard, Gunter, Aaron J., QM1 (SS), USN, Hall, Richard C., ETR2 (SS)-P2, USN, Harvey, John W., LCDR, USN. (Commanding Officer of Thresher), Hayes, Norman T., EM1-P1, USN, Heiser, Laird G., MM1-P2, USN, Helsius, Marvin T., MM2, USN, Henry, James J., Jr., LTJG, USN, Hewitt, Leonard H., EMCA (SS), USN, Hoague Joseph H., TM2 (SS), USN, Hodge, James P., EM2, USN, Hudson. John F., EN2 (SS), USN, Inglis, John P., FN, USNR, Jaquay, Maurice F., Contractor's Representative, Raytheon Corp, Johnson Edward A., ENCA (SS), USN, Johnson, Richard L., RMSA, USN, Johnson, Robert E., TMC (SS)-P1, USN, Johnson, Thomas B., ET1 (SS)-P2, USN, Johnson. Brawner G., FTG1 (SS)-P2, USN, Jones, Richard W., EM2 (SS), USN, Kaluza, Edmund J., Jr., SOS2 (SS)-P1, USN, Kantz, Thomas C., ETR2 (SS), USN, Kearney, Robert D., MM3, USN, Keiler, Ronald D., IC2 (SS)-P2, USN, Keuster, Donald W., Contractor's Representative, Sperry Corp, Kiesecker, George J., MM2 (SS)-P2, USN, Klier, Billy M., EN1 (SS) P2, USN, Krag, Robert L., LCDR, USN, Staff, Deputy Commander, Submarine Force, U.S. Atlantic Fleet, Kroner, George R., CS3, USN, Lanouette, Norman G., QM1 (SS), USN, Lavoie, Wayne W., YN1 (SS), USN, Lyman, John S., Jr., LCDR, USN, Mabry, Templeman N., Jr., EN2 (SS)-P2, USN, Malinski, Frank J., LTJG, USN, Mann, Richard H., Jr., IC2 (SS), USN, Marullo, Julius F., Jr., QM1 (SS), USN, McClelland, Douglas R., EM2 (SS), USN, McCord, Donald J., MM1 (SS)-P2 USN, McDonough, Karl P., TM3 (SS), USN, Middleton, Sidney L., MM1 (SS)-P2, USN, Moreau, Henry C., Civilian Employee, Production Department, Portsmouth Naval Shipyard, Muise, Ronald A., CS2, USN, Musselwliite, James A., ETN2 (SS)-P2, USN, Nault, Donald E., CS1 (SS), USN, Noonis, Walter J., RMC (SS), USN, Norris, John D., ET1 (SS)-P2, USN, Oetting. Chesley C., EM2-P2, USN, Palmer, Franklin J., Civilian Employee, Production Department, Portsmouth Naval Shipyard, Parsons, Guy C., Jr., LTJG, USN, Pennington, Roscoe C., EMCA (SS)-P2, USN, Peters, James G., EMCS-P2. USN, Phillippi. James F., SOS2 (SS), USN, Philput. Dan A., EN2 (SS)-P2, USN, Podwell, Richard (n), MM2-P2, USN, Prescott, Robert D., Civilian Employee, Design Division, Portsmouth Naval Shipyard Shipyard, Regan, John S., MM1 (SS)-P2, USN, Ritchie, James P., RM2, USN, Robison, Pervis (n), Jr., SN, USN, Rountree, Glenn A., QM2 (SS), USN, Rushetski, Anthony A., ETN2, USN, Schiewe, James M., EM1 (SS)-P2, USN, Shafer, Benjamin N., EMCM (SS)-P2, USN, Shafer, John D., EMCS (SS)-P2, USN, Shimko, Joseph T., MM1-P2, USN, Shotwell, Burnett M., ETRSN, USN, Sinnett. Alan D., FTG2 (SS),USN, Smarz, John (n), Jr., LT, USN, Smith, William H., Jr., BT1-P2, USN, Snider, James L., MM1, USN, Solomon, Ronald H., EM1-P2, USN, Stadtmuller, Donald T., Contractor's Representative, Sperry Corp, Steinel, Robert E., SO1 (SS)-P1, USN, Van Pelt, Rodger E., IC1 (SS)-P2, USN, Walski, Joseph A., RMl (55)-P1, USN, Wasel, David A., RMSN, USN, Whitten, Laurence E., Civilian Employee, Combat Systems Division, Portsmouth Naval Shipyard, Wiggins, Charles L., FTG1-P2, USN, Wiley, John J., LTJG, USN, Wise, Donald E., MMCA (SS)-P2, USN, Wolfe, Ronald E., QMSN (SS),USN, Zweifel, Jay H., EM2-P1, USN.
   
 Photo Album   (More...


 Ribbon Bar
Submarine Enlisted Badge
Submarine Combat Patrol Badge - 2 Patrols

 
 Duty Stations
RTC Great Lakes, IL (Company Commander/Staff)School Assignments - StaffUSS Denebola (AF-56)Submarine School Enlisted Basic
USS Torsk (SS-423)USS Grenadier (SS-525)USS Paddle (SS-263)USS Gar (SS-206)
USS Trout (SS-566)USS Thresher (SSN-593)
  1942-1942, RTC Great Lakes, IL (Company Commander/Staff)
  1942-1942, TM-0000, (TM) Torpedomans Mate A School
  1942-1944, TM-0000, USS Denebola (AF-56)
  1944-1944, TM-0000, Submarine School Enlisted Basic
  1944-1944, TM-0000, USS Torsk (SS-423)
  1944-1946, TM-0000, USS Grenadier (SS-525)
  1946-1950, TM-0000, USS Paddle (SS-263)
  1950-1954, TM-0000, USS Gar (SS-206)
  1954-1958, TD-0000, USS Trout (SS-566)
  1963-1963, TM-0000, USS Thresher (SSN-593)
 Combat and Non-Combat Operations
  1942-1945 World War II/European-African-Middle Eastern Theater
  1963-1963 Sinking of the USS Thresher (SSN-593)
Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011