ROHRER, Karl, RDML

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
58 kb
View Time Line
Last Rank
Rear Admiral Lower Half
Last Rating/NEC Group
Line Officer
Primary Unit
1907-1911, NAVSTA San Juan PR
Service Years
1865 - 1911
Rear Admiral Lower Half
Rear Admiral Lower Half

 Last Photo   Personal Details 


Home Country
Germany
Germany
Year of Birth
1848
 
This Military Service Page was created/owned by Steven Loomis (SaigonShipyard), IC3 to remember ROHRER, Karl, RADM.

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Blumberg, Baden, Germany
Last Address
Washington, D.C.

Date of Passing
May 29, 1913
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Not Specified

 Official Badges 




 Unofficial Badges 




 Military Association Memberships
Military Order of the Loyal Legion of the United States (MOLLUS)
  1865, Military Order of the Loyal Legion of the United States (MOLLUS) - Assoc. Page


 Additional Information
Last Known Activity

Commodore Karl ROHRER, U.S. Navy
Commandant of Naval Station, Puerto Rico


Karl Rohrer was born in Blumberg, Baden, Germany on January 28, 1848, and came to the United States in 1857. He was appointed Midshipman on July 20, 1865. He participated in a cruise on the Macedonian in 1866, and on Savannah in 1867, and on Macedonian in 1868 before graduating from the Naval Academy in 1869.

He served on Sabine in 1869 and 1870, and was promoted to Ensign on July 12, 1870.

Between 1870 and 1874, he served on the Pawnee, Kansas and Colorado in the North Atlantic Squadron, and did ordnance duty at the Torpedo Station.

He was promoted Master on November 10, 1872. From 1874 to 1876 he served on Juniata in the European Squadron; from 1876 to 1878, he was stationed at the Torpedo station and Washington Navy Yard.

He was promoted to Lieutenant on April 26, 1876. On January 15, 1878, he reported to Constitution, and detached on leave, July 9, 1879, awaiting orders. From 1879 to 1881 he was on ordnance duty at the Washington Navy Yard.

From 1881 to 1885 he served on Essex, South Atlantic, Pacific and China Squadrons. From 1885 to 1889, he was on ordnance duty at the Torpedo Station. Between 1889 and 1892 he served on Chicago, Boston and Vesuvius, the latter with the Squadron of Evolution.

He was promoted to Lieutenant Commander on December 5, 1897. On November 14, 1900, he was placed in command of the gunboat Annapolis, and was promoted to Commander eight days later, Annapolis departed Hampton Roads, Va., in December, and steamed to the Far East, staying there for three years, mostly in the Philippine Islands. Annapolis returned to Mare Island, California in June 1904, and was decommissioned.

On November 22, 1900, he was promoted to Commander.

He retired as a Commodore on June 30, 1906, however, on January 1, 1907, he is listed as Commandant of Naval Station, Puerto Rico.

Commodore Rohrer died May 29, 1913, in Washington, D.C.

MILITARY ORDER OF THE LOYAL LEGION OF THE UNITED STATES also known by its acronym MOLLUS or simply as the Loyal Legion, member, Vermont Commandery.


   
Other Comments:
20 July 1865, appointed Midshipman from Missouri
1869, graduated US Naval Academy
12 July 1870, promoted to Ensign
10 November 1872, promoted Master (LTjg)
26 April 1876, Lieutenant

5 December 1897, Lieutenant Commander [temporary]
7 February 1898,  Lieutenant Commander
23 November 1900, Commander [temporary]
29 January 1901, Commander
14 July 1905, Captain [temporary]
8 February 1906, Captain
30 June, 1906, Commodore [Retired]
1 January, 1907, recalled to duty
13 April 1911, Commador [Retired]

Profile under construction. Thank you for stopping by.

   
 Photo Album   (More...


 Ribbon Bar

 
 Duty Stations
US NavyUSS Constitution
  1866-1866, USS MACEDONIAN (Frigate/36 guns)
  1867-1867, USS Savannah (1842) - (frigate)
  1868-1868, USS MACEDONIAN (Frigate/36 guns)
  1869-1870, USS Sabine (1855)
  1870-1871, USS Pawnee (1859)
  1872-1873, USS Colorado (steam frigate)
  1874-1874, Naval Torpedo Station, Newport RI
  1874-1875, USS JUNIATA (Steam Sloop)
  1875-1876, Washington Naval Shipyard
  1876-1877, Naval Torpedo Station, Newport RI
  1878-1879, USS Constitution
  1879-1881, Washington Naval Shipyard
  1881-1885, USS Essex
  1889-1890, USS Chicago (CA-14)
  1890-1891, USS Boston (1884) Cruiser
  1894-1895, Squadron of Evolution (1889 - 1896)
  1895-1897, USS Amphitrite (BM-2)
  1897-1898, Washington Naval Shipyard
  1898-1900, USS Kentucky (BB-6)
  1900-1904, USS Annapolis (PG-10)
  1905-1906, NSY Brooklyn
  1907-1911, NAVSTA San Juan PR
 Combat and Non-Combat Operations
  1865-1865 Civil War
  1898-1898 Spanish-American War
  1900-1902 Philippine-American War/Philippine Insurrections
  1900-1902 China Relief Expedition
 Colleges Attended 
United States Naval Academy
  1865-1869, United States Naval Academy
Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011