Friedell, Wilhelm Lee, RADM

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
32 kb
View Time Line
Last Rank
Rear Admiral Upper Half
Last Primary NEC
112X-Unrestricted Line Officer - Submarine Warfare
Last Rating/NEC Group
Line Officer
Primary Unit
1944-1945, 11th Naval District
Service Years
1905 - 1946
Rear Admiral Upper Half
Rear Admiral Upper Half

 Last Photo   Personal Details 

17 kb

Home State
Arkansas
Arkansas
Year of Birth
1883
 
This Military Service Page was created/owned by Steven Loomis (SaigonShipyard), IC3 to remember Friedell, Wilhelm Lee, RADM.

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Texarkana, AR
Last Address
San Diego, CA

Date of Passing
Jan 27, 1958
 
Location of Interment
Fort Rosecrans National Cemetery - San Diego, California
Wall/Plot Coordinates
O 2820

 Official Badges 

WW II Honorable Discharge Pin US Navy Retired 30


 Unofficial Badges 




 Additional Information
Last Known Activity

Rear Admiral Friedell, born in Texarkana, Arkansas, August 22, 1883, was appointed to the U.S. Naval Academy from the Third District of his native state in 1901. Graduated in February 1905, he served the two years afloat then required by law before he was commissioned Ensign, January 31, 1907. He subsequently progressed in grade until his promotion to Rear Admiral, June 23, 1938. 

His tours included stops on USS Kentucky, USS Helena, the gunboat Villalobos, USS New Orleans, USS C-3, USS Bushnell, USS Connecticut, USS Rainbow, and USS Colorado. Shore assignments had him serving as an instructor in the Department of Marine Engineering and Naval Construction at the Naval Academy, in command of the First Division Submarine Flotilla, Atlantic Fleet, in command of the Submarine Repair Division, Navy Yard, Philadelphia, as instructor in the Department of Modern Languages at the Naval Academy, in command of Submarine Division 11, as department head of the Department of Electrical Engineering and Physics at the Naval Academy, commander of Submarine Divsion 12, commander of the Naval Gun Factory, Chief of Staff and Aide to the Commandant, Fourteenth Naval District, Pearl Harbor, as Commander Submarine Forces, U.S. Pacific Fleet, as Commandant of the Naval Yard at Mare Island, California, and finally as Commandant of the Eleventh Naval District and Commander Naval Base, San Diego. 

It was during Admiral Friedell's tour as commanding officer of the USS Colorado that he supervised the search effort for the Amelia Earhart-Fred Noonan plane, lost in the Pacific in 1937. He retired on May 1, 1946 and passed away January 27, 1958." 

Commander Submarine Forces, U.S. Pacific Fleet: in 1940-41 Commandant of the Naval Yard at Mare Island, California : in 1942-43 Commandant of the Eleventh Naval District and Commander Naval Base, San Diego 1944-45
   
Other Comments:

Navy Cross
Awarded for Actions During World War I
Service: Navy
Division: Naval Submarine Forces (
Europe)
Citation: The President of the
United States of America takes pleasure in presenting the Navy Cross to Commander Wilhelm Lee Friedell, United States Navy, for distinguished service in the line of his profession in Command of the U. S. Naval Submarine Forces in European Waters during World War I.

Legion of Merit
Awarded for Actions During World War II
Service: Navy
Rank: Rear Admiral
General Orders: Bureau of Naval Personnel Information Bulletin No. 348 (March 1946)
Citarion: Synopsis: Rear Admiral Wilhelm Lee Friedell, United States Navy, was awarded the Legion of Merit for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding services to the Government of the
United States as Commandant, Mare Island Navy Yard, from April 1941 to February 1944.
   
 Photo Album   (More...


 Ribbon Bar
Submarine Officer Badge

 
 Duty Stations/ Advancement Schools
US NavyUS Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)Submarine School (diesel)USS Rainbow (AS-7)
USS Colorado (BB-45)COMSUBPAC, COMNAVSUBFORMare Island Naval Shipyard11th Naval District
  1906-1909, USS Kentucky (BB-6)
  1909-1910, USS Helena (PG-9)
  1911-1911, USS Villalobos (PG-42)
  1911-1911, Commander In Chief Asiatic Fleet
  1912-1912, USS Washington (ACR-11)
  1912-1914, US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)
  1914-1916, USS D-3 (SS-19)
  1915-1916, Submarine School (diesel)
  1916-1916, SUBBASE Coco Solo, Panama
  1917-1918, USS Bushnell (AG-32)
  1919-1919, Navy Yard Philadelphia
  1919-1921, US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)
  1921-1922, USS Connecticut (BB-18)
  1923-1923, USS Rainbow (AS-7)
  1923-1926, US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)
  1926-1928, Submarine Division 11
  1931-1933, USS Bass (SS-164)
  1934-1937, Naval Gun Factory, Washington Navy Yard
  1936-1937, USS Colorado (BB-45)
  1937-1938, 14th Naval District/COMNAVBASE Pearl Harbor
  1939-1939, USS Oglala (CM-4)
  1940-1941, COMSUBPAC, COMNAVSUBFOR
  1941-1944, Mare Island Naval Shipyard
  1944-1945, 11th Naval District
 Combat and Non-Combat Operations
  1905-1905 Cuban Pacification (Second Occupation of Cuba)
  1907-1909 Cruise of the Great White Fleet
  1917-1918 World War I/Atlantic Convoy
  1944-1945 World War II/Asiatic-Pacific Theater
 Colleges Attended 
United States Naval AcademyUnited States Naval AcademyNaval War College
  1901-1905, United States Naval Academy
  1928-1929, United States Naval Academy
  1929-1931, Naval War College
 Other News, Events and Photographs
 
  May 23, 1917, Promoted to Lieutenant Commander
  Jun 03, 1921, Promoted to Commander
  Jul 01, 1928, Promoted to Captain
  Jul 13, 1937, Earhart Search
  Jun 23, 1938, Promoted to Rear Admiral
  Jun 28, 2020, General Photos1
 Military Association Memberships
United States Navy Memorial
  2020, United States Navy Memorial - Assoc. Page
Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011