Lockwood, Charles Andrews, Jr., VADM

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
101 kb
View Time Line
Last Rank
Vice Admiral
Last Primary NEC
112X-Unrestricted Line Officer - Submarine Warfare
Last Rating/NEC Group
Line Officer
Primary Unit
1945-1947, 112X, Office of the Naval Inspector General (Naval IG)
Service Years
1912 - 1947
Vice Admiral
Vice Admiral

 Last Photo   Personal Details 


Home State
Virginia
Virginia
Year of Birth
1890
 
This Military Service Page was created/owned by Robert Cox, YNCS to remember Lockwood, Charles Andrews, Jr., VADM USN(Ret).

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Midland, Virginia
Last Address
Los Gatos, California

Date of Passing
Jun 06, 1967
 
Location of Interment
Golden Gate National Cemetery - San Bruno, California
Wall/Plot Coordinates
Plot: Section C Row C-1 Site 5

 Official Badges 




 Unofficial Badges 






 Additional Information
Last Known Activity
This profile was created on July 30, 2007.  

This profile is about 85% complete.  

Please visit my WW II Submarine famous Naval officer profiles:

  • RADM Eugene Fluckey
  • CAPT John Cromwell
  • CAPT Slade Cutter
  • LCDR Dudley Morton

    Please add Admiral Lockwood to your list of shipmates and visit often.

    The top submarine leader in the war against Japan, Vice Admiral Charles Andrews Lockwood, Jr., will forever be known in submarine history as the legendary Commander Submarine Force Pacific Fleet (COMSUBPAC) who led the silent service to victory during World War II in the Pacific.

    As for the men who served under his command Lockwood wrote in his book, Sink ?Em All:

      "They were no supermen, nor were they endowed with any supernatural qualities of heroism. They were merely top-notch American lads, well trained, well treated, well armed and provided with superb ships. May God grant there will be no World War III; but, if there is, whether it be fought with the weapons we know or with weapons at whose type we can only guess, submarines and submariners will be in the thick of the combat, fighting with skill, determination and matchless daring for all of us and for our United States of America."

       

  •    
    Other Comments:

    • Born in Midland, Virginia, on 6 May 1890.

    • Graduated from the U.S. Naval Academy in 1912.

    • First served in the Atlantic aboard the battleships MISSISSIPPI (BB-23) and ARKANSAS (BB-33) (1912-1913).

    • Was an instructor at Naval Training Station, Great Lakes, in September 1914.

    • Reported to the tender MOHICAN (SP-117) for indoctrination in submarines.

    • In December 1914, at Cavite, Philippines, he was assigned command of the submarine A-2 (SS-3) (1914-1917) as well as the B-1 (SS-10) (1916-1917).

    • World War I found him in command of First Submarine Division, Asiatic Fleet, flagship the monitor MONADNOCK, which he also commanded from September 1917 until detached the following April.

    • Commanded the G-1 (SS-19) at New London, Connecticut, and the N-5 (SS-57) at New York (1918-1919).

    • Took command of the captured German minelaying submarine UC-97 from March 1919 to August 1919.

    • Lieutenant Commander Lockwood outfitted, commissioned, and commanded two new submarines: the R-25 (SS-102) in the Atlantic and Caribbean (1919-1920) and the S-14 (SS-119).

    • Served on the Yangtze Patrol aboard the gunboat QUIROS (PG-40) (1922-1923) and ISABEL (PY-10).

    • On Yangtze station as commanding officer of the ELCANO (PG-38).

    • Executive officer of the destroyer PEARY (DD-226).

    • Commander of the SMITH THOMPSON (DD-212).

    • Commander of Submarine Division 13, on the Eastern Pacific (1925-1928).

    • Command of the submarine V-3 (SS-163) from May 1926 to December 1928.

    • Assigned as an advisor to the Brazilian Navy on submarines (1929-1931).

    • In 1931 he served as first lieutenant aboard the battleship CALIFORNIA (BB-44) in the Pacific (1931-1932) and as navigator and executive officer of the cruiser CONCORD (CL-10) (1932-1933).

    • In 1935, assigned to the Naval Academy as a teacher of seamanship (1933-1935).

    • Returned to submarines, assuming command of Submarine Division 13, flagship CUTTLEFISH (SS-171), on the West coast (1935-1937).

    • In 1937 he was assigned to the Office of the Chief of Naval Operations (1937-1939) where he worked on submarine matters.

    • Assigned as chief of staff to U.S. Fleet Submarine Commander Admiral Wilhelm L. Friedell, flagship RICHMOND (CL-9), in the Pacific (1939-1941).

    • During World War II, Rear Admiral Lockwood served in the thick of action, as U.S. Naval Attache to Great Britain from February 1941 to March 1942.

    • In May 1942, the month after he became Commander Submarines, Southwest Pacific, from April 1942 until February 1943, he was promoted to the rank of rear admiral.

    • Following the death of Rear Admiral Robert H. English in December 1942, Lockwood shifted his flag to Pearl Harbor, replacing temporary ComSubPac Captain John H. Brown in February 1943.

    • On September 1, 1945, Rear Admiral Lockwood was present with Fleet Admiral Chester W. Nimitz, USN, on board the USS MISSOURI in Tokyo Bay for the formal signing of the Japanese surrender. Lockwood's strong leadership and devotion to his troops won him the nickname "Uncle Charlie."

    • In October 1943, Lockwood was promoted to Vice Admiral, moving Pacific Fleet headquarters to Guam early in 1945.

    • Ordered to duty as Naval Inspector General, Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department, Washington, D. C. On June 30, 1947.

    • Transferred to the Retired List, effective September 1, 1947.

    • Upon his retirement, he returned home to Los Gatos, California, were he wrote his wartime memoirs "Sink ?Em All" (1951) and autobiography "Down to the Sea in Subs" (1967), as well as co-authoring a number of submarine and war histories including "Hell Cats of the Sea" (1955) and "Hell at 50 Fathoms" (1962), the movie "Hell Cats of the Navy", staring Ronald Reagan and Nancy Davis, was based on his 1955 book.


       
     Photo Album   (More...


     Ribbon Bar
    Submarine Officer Badge

     
     Duty Stations
    US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)US NavyUSS Arkansas (BB-33)USS Cuttlefish (SS-171)
    CNO - OPNAVCNO - OPNAV/Naval Attache/Asst Naval AttacheCOMNAVSUBFOR/COMSUBPACOffice of the Naval Inspector General (Naval IG)
      1909-1912, 110X, US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)
      1912-1912, 110X, USS Mississippi (BB-23)
      1913-1913, 110X, USS Arkansas (BB-33)
      1914-1914, 110X, NTS Great Lakes, IL
      1914-1914, 117X, USS Mohican (SP-117)
      1914-1917, 112X, USS A-2 (SS-3)
      1916-1917, 112X, USS B-1 (SS-10)
      1917-1918, 112X, First Submarine Division
      1917-1918, 112X, USS Monadnock (BM-3)
      1918-1919, 112X, USS G-1 (SS-19.5)
      1918-1919, 112X, USS N-5 (SS-57)
      1919-1920, 112X, USS R-25 (SS-102)
      1919-1920, 112X, USS S-14 (SS-119)
      1922-1923, 111X, USS Quiros (PG-40)
      1922-1923, 111X, USS Isabel (PY-10)
      1923-1923, 111X, USS Elcano (PG-38)
      1923-1924, 111X, USS Peary (DD-226)
      1924-1925, 111X, USS Smith Thompson (DD-212)
      1925-1928, 112X, Submarine Division 13
      1926-1928, 112X, USS V-3 (SS-165)
      1929-1931, 112X, Military Assistance Advisory Group (MAAG)
      1931-1932, 111X, USS California (BB-44)
      1932-1933, 111X, USS Concord (CL-10)
      1933-1935, 111X, US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)
      1935-1937, 112X, Submarine Division 13
      1935-1937, 112X, USS Cuttlefish (SS-171)
      1937-1939, 112X, CNO - OPNAV
      1939-1941, 112X, USS Richmond (CL-9)
      1941-1942, 112X, CNO - OPNAV/Naval Attache/Asst Naval Attache
      1942-1943, 112X, Commander Submarines, Southwest Pacific
      1943-1945, 112X, COMNAVSUBFOR/COMSUBPAC
      1945-1947, 112X, Office of the Naval Inspector General (Naval IG)
     Combat and Non-Combat Operations
      1917-1918 World War I
      1941-1945 World War II
     Colleges Attended 
    United States Naval Academy
      1908-1912, United States Naval Academy
    Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011