Stark, Harold Rainsford, ADM

Deceased
 
 Service Photo   Service Details
45 kb
View Time Line
Last Rank
Admiral
Primary Unit
1939-1942, CNO - OPNAV
Service Years
1905 - 1946
Admiral
Admiral

 Last Photo   Personal Details 

20 kb

Home State
Pennsylvania
Pennsylvania
Year of Birth
1880
 
This Military Service Page was created/owned by Michael Kohan (Mikey), ATC to remember Stark, Harold Rainsford, ADM.

If you knew or served with this Sailor and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Not Specified
Last Address
Wilkes-Barre

Date of Passing
Aug 21, 1972
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Not Specified

 Official Badges 




 Unofficial Badges 






 Additional Information
Last Known Activity
Not Specified
   
Other Comments:
Born at Wilkes-Barre, Pennsylvania, November 12, 1880, Harold Raynsford Stark graduted from the United States Naval Academy in 1903. He married Katherine Adele Rhodes, July 24, 1907.

He was commissioned an Ensign, February 2, 1905, and advanced through the grades to Admiral, August 1, 1939. He served in various assignments at sea and ashore and in 1917, following U.S. entry into World War I, commanded the transfer of a torpedo flotilla from a station in the Philippines to the Meriterranean. He was an Aide to Admiral William S. Sums, 1917-19.


After the war, he served on the USS South Dakota and the USS West Virginia and in 1924-25 commanded the USS Nitro. In 1925-28 he was Inspector in Charge of Ordnance at the Naval Proving Grounds, Dahlgreen, Virginia. From 1928 to 1930 he was on the staff of the Commander of Destroyer Squadrons, Battle Fleet, ultimately becoming Chief of Staff and from 1930 to 1933 was an Aide to the Secretary of the Navy. He again commanded the USS West Virginia in 1933-34 and, promoted to Rear Admiral in November 1934, was Chief of the Bureau of Ordnance from 1934 to 1937. In September 1937 he was given command of Cruiser Division 3, Battle Force, and in July 1938 moved up to command of all Crusier Divisions, Battle Force, with the rank of Vice Admiral.


In August 1939 he became Chief of Naval Operations with the rank of Admiral, having been selected by President Franklin D. Roosevelt over more than 50 more senior officers. He held that post until March 1942 when, in the reorganization that followed the Pearl Harbor disaster, he was replaced by Admiral Ernest J. King. Given largely administrative duties as Commander of U.S. Forces in Europe, a post he retained until August 1945. He retired from the Navy in April 1946. He suffered severe criticism for his alleged failure to forward key intelligence information to Admiral Kimmell at Pearl Harbor before the Japanese attack on December 7, 1941, and was cesured in a Naval investigation in 1945. That judgement was mitigated in later years.


He died at Washington, D. C. on August 20, 1972 and was buried in Section 30 of Arlington National Cemetery. His wife, Katherine Adele Rhoads Stark (July 31, 1880 - July 9, 1970), is buried with him.


   
 Photo Album   (More...


 Ribbon Bar

 
 Duty Stations
US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)USS Nitro (AE-2) Naval Surface Warfare Center (NSWC)/NSWC Dahlgren DivisionSecretary of the Navy (SECNAV)
USS West Virginia (BB-48)Bureau of OrdnanceUS NavyCNO - OPNAV
  1899-1903, US Naval Academy Annapolis (Faculty Staff)
  1924-1925, USS Nitro (AE-2)
  1925-1928, Naval Surface Warfare Center (NSWC)/NSWC Dahlgren Division
  1930-1933, Secretary of the Navy (SECNAV)
  1933-1934, USS West Virginia (BB-48)
  1934-1937, Bureau of Ordnance
  1938-1939, Commander Battle Ship Divisions Battle Fleet
  1939-1942, CNO - OPNAV
 Colleges Attended 
United States Naval Academy
  1899-1903, United States Naval Academy
Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011